Events
18-banner-Bormio-Alta Valtellina
18-banner-Benatky-Danubia
18-banner-Groningen-Autumn Tournament
18-banner-Dresden-StarClass
18-banner-Hasselt-StarClass
18-banner-Bormio-StarClass
18-banner-Heerenveen-StarClass
18-banner-Melbourne-Masters
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS-6 (ABS-3) - Torino, Italy - 17-19 February 2017
 
Quarter Finals 1000 meter Men Junior B
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Finals, total 10 skaters)
 Race 158, Group 2     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.194 Guillian VAN WAASDIJK  YDS1:37.484Q
2.493 Davide LESCHIUTTA  PCL1:38.317Q
3.228 Mathieu BELLOIR  CST1:41.155 
4.326 Evan LE-BOUILL  CST1:43.567
5.5121 Niek ENGELHART  STG1:55.917
 Race 159, Group 2     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.156 Robin BENDIG  EVD1:40.936Q
2.384 Arthur ISAEV  MERC1:41.272Q
3.246 Leon Paul LENZ  ETR1:44.080 
4.588 Ben ROBERTS  NIRC1:46.846
5.466 Claudio GAROGLIO  VGT1:49.918
 Race 160, Group 2     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4110 Hampus HENDE  SKS1:37.608Q
2.125 Antoine CRAIPEAU  CST1:39.794Q
3.527 Jacques OLLIVIER  CST1:40.328q
4.333 Keven AUBIN  CVGH1:44.826
5.2140 Steyn LAND  TRL1:51.840
 Race 161, Group 2     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.585 Richard SIMON-JOJART  MERC1:36.352Q
2.2146 Martijn SCHEPERS  YDS1:37.144Q
3.145 Klemens NEUMANN  ETR1:37.169q
4.3120 Jorn HOLWERDA  STG1:38.425
5.463 Max VAN WIJK  HVHW-    
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Finals, total 8 skaters)
 Race 162, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.216 Pietro MARINELLI  BOR1:41.298Q
2.398 Pietro SIGHEL  SCP1:41.472Q
3.440 Robin TENZER  ECO1:42.076 
4.117 Damiano ALBERTI  BOR-    
 Race 163, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4130 Bram STEENAART  SVU1:35.598Q
2.5119 Hilco HEIJNE  STB1:35.890Q
3.2138 Niels KINGMA  TRL1:36.251 
4.1115 Ingmar VAN DE GRIEK  STA1:36.857
35 Alberto RAVA  AGOP
 Race 164, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4137 Sven ROES  TRL1:36.695Q
2.299 Paolo BATTAIOLA  SCP1:37.154Q
3.332 Thomas COIGNON  CVGH1:37.448ADV
1139 Robin VAN RIET  TRLP
 Race 165, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2118 Tom HOFKER  STB1:38.947Q
2.3136 Nathan JANSEN  TRL1:39.416Q
3.474 Ties KUIPER  IHCL1:39.577 
4.589 Teun BOER  NSV1:40.187
5.1131 Caspar DOUMA  SVU1:40.765


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
eraton
Customboots.de
SpeedSkatingShop
Hunter
Evoskates
Sebra Sports
pb-event