Events
Oberstdorf Shorttrack Summercamp
East Asia Games
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS-6 (SAB-3) - Torino, Italy - 17-19 February 2017
 
Heats 1500 meter Ladies Junior B
  4 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Semi Finals)
 Race 1, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.354 Anna Katharina GÄRTNER  EVD2:53.066Q
2.4129 Esther GIJSBERS  SVU2:53.206Q
3.1150 Federica APOLLONI  VGT2:57.167Q
4.531 Jessica BESSA DE ALMEIDA  CVGH3:12.667 
5.2134 Simone VEENSTRA  TRL-    
 Race 2, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.115 Gloria CONFORTOLA  BOR2:41.886Q
2.2128 Joni TERSTEEG  SVU2:43.590Q
3.535 Josephine HEIMERL  DEC2:44.994Q
4.470 Danique VAN LOBENSTEIN  HVHW2:51.308 
5.365 Francesca TASSIN  VGT2:59.238
 Race 3, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5114 Marijn WIERSMA  STA2:52.903Q
2.6127 Evelien VAN KERCKVOORDE  STKG2:53.265Q
3.16 Tanith TURNER  ALD2:55.116Q
4.496 Valentina BONATI  PON2:56.050 
5.236 Marie SAURLER  DEC2:56.410
6.3103 Myrthe WIELINGA  SCT2:57.518
 Race 4, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.339 Anna BEISER  ECO2:44.768Q
2.255 Lisa ECKSTEIN  EVD2:44.915Q
3.123 Noelie RIBAS  CGALE2:48.179Q
4.5135 Iris VEENSTRA  TRL-     
4.686 Charlotte HAYWARD  MIRC-    ADV
4149 Ilaria COTZA  VGTP
 
Semi Finals 1500 meter Ladies Junior B
  2 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 11, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.170 Danique VAN LOBENSTEIN  HVHW2:49.792Q
2.5149 Ilaria COTZA  VGT2:49.868Q
3.236 Marie SAURLER  DEC2:49.972Q
4.4135 Iris VEENSTRA  TRL3:12.622 
3103 Myrthe WIELINGA  SCTP
 Race 12, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4134 Simone VEENSTRA  TRL3:11.535Q
2.331 Jessica BESSA DE ALMEIDA  CVGH3:23.713Q
3.265 Francesca TASSIN  VGT3:29.588Q
196 Valentina BONATI  PONP
  2 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 13, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.115 Gloria CONFORTOLA  BOR2:45.676Q
2.5127 Evelien VAN KERCKVOORDE  STKG2:46.214Q
3.335 Josephine HEIMERL  DEC2:46.738Q
4.2128 Joni TERSTEEG  SVU2:47.718ADV
5.786 Charlotte HAYWARD  MIRC2:54.770
6.6150 Federica APOLLONI  VGT2:57.088
454 Anna Katharina GÄRTNER  EVDP
 Race 14, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4114 Marijn WIERSMA  STA2:43.927Q
2.139 Anna BEISER  ECO2:44.297Q
3.5129 Esther GIJSBERS  SVU2:45.351Q
4.255 Lisa ECKSTEIN  EVD2:46.811 
5.66 Tanith TURNER  ALD2:53.093
6.323 Noelie RIBAS  CGALE2:59.527
 
Final 1500 meter Ladies Junior B
 Race 21, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.396 Valentina BONATI  PON2:56.672 
2.2103 Myrthe WIELINGA  SCT2:58.198
3.1135 Iris VEENSTRA  TRL3:42.632
 Race 22, Group 3     (1 of 1)       video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.754 Anna Katharina GÄRTNER  EVD2:50.819 
2.2149 Ilaria COTZA  VGT2:52.012
3.170 Danique VAN LOBENSTEIN  HVHW2:53.184
4.336 Marie SAURLER  DEC2:53.646
5.531 Jessica BESSA DE ALMEIDA  CVGH2:55.082
6.665 Francesca TASSIN  VGT2:59.694
7.4134 Simone VEENSTRA  TRL3:15.528
 Race 23, Group 2     (1 of 1)       video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.155 Lisa ECKSTEIN  EVD2:46.5711 
2.26 Tanith TURNER  ALD2:48.209
3.4150 Federica APOLLONI  VGT2:49.721
4.523 Noelie RIBAS  CGALE2:50.763
5.386 Charlotte HAYWARD  MIRC2:54.083
 Race 24, Group 1     (1 of 1)       video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1114 Marijn WIERSMA  STA2:51.91034 
2.7128 Joni TERSTEEG  SVU2:52.99221
3.3129 Esther GIJSBERS  SVU2:53.27213
4.635 Josephine HEIMERL  DEC2:55.4028
5.415 Gloria CONFORTOLA  BOR3:18.0775
6.239 Anna BEISER  ECO3:24.7323
5127 Evelien VAN KERCKVOORDE  STKGP1
 
Distance Classification 1500 meter Ladies Junior B
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.114 Marijn WIERSMA  STA1341|1|12:43.927
2.128 Joni TERSTEEG  SVU2212|4|22:43.590
3.129 Esther GIJSBERS  SVU3132|3|32:45.351
4.35 Josephine HEIMERL  DEC483|3|42:44.994
5.15 Gloria CONFORTOLA  BOR551|1|52:41.886
6.39 Anna BEISER  ECO631|2|62:44.297
7.127 Evelien VAN KERCKVOORDE  STKGP12|2|P2:46.214
  Final, Group 2
8.55 Lisa ECKSTEIN  EVD112|4|12:44.915
9.6 Tanith TURNER  ALD23|5|22:48.209
10.150 Federica APOLLONI  VGT33|6|32:49.721
11.23 Noelie RIBAS  CGALE43|6|42:48.179
12.86 Charlotte HAYWARD  MIRC54|5|52:54.083
  Final, Group 3
13.54 Anna Katharina GÄRTNER  EVD11|P|12:50.819
14.149 Ilaria COTZA  VGT2P|2|22:49.868
15.70 Danique VAN LOBENSTEIN  HVHW34|1|32:49.792
16.36 Marie SAURLER  DEC45|3|42:49.972
17.31 Jessica BESSA DE ALMEIDA  CVGH54|2|52:55.082
18.65 Francesca TASSIN  VGT65|3|62:59.238
19.134 Simone VEENSTRA  TRL75|1|73:11.535
  Final, Group 4
20.96 Valentina BONATI  PON14|P|12:56.050
21.103 Myrthe WIELINGA  SCT26|P|22:57.518
22.135 Iris VEENSTRA  TRL34|4|33:12.622


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership