Events
17-banner-Oberstdorf-Nebelhorn
Budapest Worldcup
Dordrecht Worldcup
17-banner-Turnhout-opening
17-banner-Benatky-Danubia
17-banner-Bormio-Alta Valtellina
17-banner-Bergamo-StarClass
Shanghai Worldcup
17-banner-Davos-StarClass
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS-6 (SAB-3) - Torino, Italy - 17-19 February 2017
 
Heats 500 meter Ladies Junior B
  5 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarter Finals, plus the 2 fastest thirds)
 Race 31, Group 1     (1 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.354 Anna Katharina GÄRTNER  EVD49.047Q
2.4128 Joni TERSTEEG  SVU49.296Q
3.26 Tanith TURNER  ALD51.490 
4.165 Francesca TASSIN  VGT54.598
 Race 32, Group 1     (2 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3114 Marijn WIERSMA  STA50.612Q
2.1150 Federica APOLLONI  VGT51.420Q
3.536 Marie SAURLER  DEC52.376 
4.4135 Iris VEENSTRA  TRL55.240
5.223 Noelie RIBAS  CGALE-    
 Race 33, Group 1     (3 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.139 Anna BEISER  ECO48.802Q
2.215 Gloria CONFORTOLA  BOR48.835Q
3.431 Jessica BESSA DE ALMEIDA  CVGH52.512 
370 Danique VAN LOBENSTEIN  HVHWP
 Race 34, Group 1     (4 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5127 Evelien VAN KERCKVOORDE  STKG50.088Q
2.386 Charlotte HAYWARD  MIRC50.262Q
3.435 Josephine HEIMERL  DEC50.438q
4.196 Valentina BONATI  PON51.520
5.2103 Myrthe WIELINGA  SCT54.378
 Race 35, Group 1     (5 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3149 Ilaria COTZA  VGT50.550Q
2.4129 Esther GIJSBERS  SVU50.683Q
3.155 Lisa ECKSTEIN  EVD51.081q
4.2134 Simone VEENSTRA  TRL53.834
 
Quarter Finals 500 meter Ladies Junior B
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Finals, plus the 2 fastest thirds)
 Race 106, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.154 Anna Katharina GÄRTNER  EVD47.942Q
2.4129 Esther GIJSBERS  SVU48.638Q
3.235 Josephine HEIMERL  DEC49.884 
4.3149 Ilaria COTZA  VGT1:00.848
 Race 107, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3114 Marijn WIERSMA  STA48.142Q
2.2127 Evelien VAN KERCKVOORDE  STKG48.542Q
3.139 Anna BEISER  ECO48.705q
4.4150 Federica APOLLONI  VGT50.060
 Race 108, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.115 Gloria CONFORTOLA  BOR47.867Q
2.2128 Joni TERSTEEG  SVU47.960Q
3.386 Charlotte HAYWARD  MIRC48.442q
4.455 Lisa ECKSTEIN  EVD49.502
 
Semi Finals 500 meter Ladies Junior B
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, plus one fastest third)
 Race 117, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.16 Tanith TURNER  ALD50.811Q
2.296 Valentina BONATI  PON51.156Q
3.331 Jessica BESSA DE ALMEIDA  CVGH51.507q
4.4103 Myrthe WIELINGA  SCT52.799
5.5135 Iris VEENSTRA  TRL54.286
 Race 118, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.570 Danique VAN LOBENSTEIN  HVHW50.610Q
2.423 Noelie RIBAS  CGALE52.100Q
3.136 Marie SAURLER  DEC52.700 
4.365 Francesca TASSIN  VGT1:01.562ADV
2134 Simone VEENSTRA  TRLP
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 119, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2114 Marijn WIERSMA  STA47.825Q
2.115 Gloria CONFORTOLA  BOR47.906Q
3.439 Anna BEISER  ECO48.029 
4.386 Charlotte HAYWARD  MIRC49.198
 Race 120, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2128 Joni TERSTEEG  SVU48.265Q
2.4129 Esther GIJSBERS  SVU48.311Q
3.3127 Evelien VAN KERCKVOORDE  STKG48.595 
4.154 Anna Katharina GÄRTNER  EVD-    
 
Final 500 meter Ladies Junior B
 Race 129, Group 5     (1 of 1)       video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.136 Marie SAURLER  DEC52.658 
2.4134 Simone VEENSTRA  TRL53.116
3.2103 Myrthe WIELINGA  SCT53.706
4.3135 Iris VEENSTRA  TRL55.470
 Race 130, Group 4     (1 of 1)       video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.170 Danique VAN LOBENSTEIN  HVHW50.298 
2.26 Tanith TURNER  ALD50.488
3.523 Noelie RIBAS  CGALE52.356
4.396 Valentina BONATI  PON52.537
5.665 Francesca TASSIN  VGT1:06.182
431 Jessica BESSA DE ALMEIDA  CVGHP
 Race 131, Group 3     (1 of 1)       video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.235 Josephine HEIMERL  DEC50.070 
2.3150 Federica APOLLONI  VGT50.548
3.155 Lisa ECKSTEIN  EVD51.040
4149 Ilaria COTZA  VGTDNS
 Race 132, Group 2     (1 of 1)       video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.139 Anna BEISER  ECO48.5615 
2.454 Anna Katharina GÄRTNER  EVD48.8533
3.2127 Evelien VAN KERCKVOORDE  STKG49.1892
4.386 Charlotte HAYWARD  MIRC49.5231
 Race 133, Group 1     (1 of 1)       video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1114 Marijn WIERSMA  STA48.37034 
2.4129 Esther GIJSBERS  SVU48.72321
3.3128 Joni TERSTEEG  SVU49.02713
4.215 Gloria CONFORTOLA  BOR51.5888
 
Distance Classification 500 meter Ladies Junior B
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.114 Marijn WIERSMA  STA1341|1|1|147.825
2.129 Esther GIJSBERS  SVU2212|2|2|248.311
3.128 Joni TERSTEEG  SVU3132|2|1|347.960
4.15 Gloria CONFORTOLA  BOR482|1|2|447.867
  Final, Group 2
5.39 Anna BEISER  ECO151|3|3|148.029
6.54 Anna Katharina GÄRTNER  EVD231|1|4|247.942
7.127 Evelien VAN KERCKVOORDE  STKG321|2|3|348.542
8.86 Charlotte HAYWARD  MIRC412|3|4|448.442
  Final, Group 3
9.35 Josephine HEIMERL  DEC13|3|149.884
10.150 Federica APOLLONI  VGT22|4|250.060
11.55 Lisa ECKSTEIN  EVD33|4|349.502
12.149 Ilaria COTZA  VGTDNS1|4|NS50.550
  Final, Group 4
13.70 Danique VAN LOBENSTEIN  HVHW1P|1|150.298
14.6 Tanith TURNER  ALD23|1|250.488
15.23 Noelie RIBAS  CGALE35|2|352.100
16.96 Valentina BONATI  PON44|2|451.156
17.65 Francesca TASSIN  VGT54|4|554.598
18.31 Jessica BESSA DE ALMEIDA  CVGHP3|3|P51.507
  Final, Group 5
19.36 Marie SAURLER  DEC13|3|152.376
20.134 Simone VEENSTRA  TRL24|P|253.116
21.103 Myrthe WIELINGA  SCT35|4|352.799
22.135 Iris VEENSTRA  TRL44|5|454.286


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
pb-event
Customboots.de
SpeedSkatingShop
Mapleskate
Sebra Sports
Hunter