Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
ISU WORLDCUP-5 - Dresden, Germany - 3-5 February 2017
Heats 1000 m Ladies
9 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarterfinals, total 17 skaters)
Race 15 (1 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
24
Deanna LOCKETT
AUS
1:31.986
Q
2.
47
Tatiana BORODULINA
RUS
1:32.085
q
3.
89
Patrycja MARKIEWICZ
POL
1:34.692
4.
95
Mariya IZAFATAVA
BLR
1:35.834
Race 16 (2 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
151
AHN Se Jung
KOR
1:33.248
Q
2.
117
Cynthia MASCITTO
ITA
1:33.249
q
3.
43
Lara VAN RUIJVEN
NED
1:33.302
4.
84
Vera TRYBUL
BLR
1:33.528
5.
114
Hannah MORRISON
GBR
1:37.554
Race 17 (3 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
Marianne ST-GELAIS
CAN
1:31.467
Q
2.
60
Ekaterina KONSTANTINOVA
RUS
1:31.650
q
3.
112
Selma POUTSMA
FRA
1:33.561
4.
133
Anja CHONG
MAS
1:40.131
153
Tünde BALÁZS
ROU
P
Race 18 (4 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
121
Agne SEREIKAITE
LTU
1:32.608
Q
2.
154
Gabriella HACHEM
USA
1:32.667
q
3.
18
BACSKAI Sara Luca
HUN
1:54.100
ADV
22
Véronique PIERRON
FRA
P
33
Katerina NOVOTNA
CZE
P
Race 19 (5 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
Suzanne SCHULTING
NED
1:32.498
Q
2.
148
KIM Yejin
KOR
1:32.641
q
3.
77
Cecilia MAFFEI
ITA
1:33.005
4.
20
Jessica KOOREMAN
USA
1:33.279
5.
38
Katrin MANOILOVA
BUL
1:33.900
Race 20 (6 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
14
Valerie MALTAIS
CAN
1:31.276
Q
2.
127
HAN Yu Tong
CHN
1:31.641
q
3.
61
Natalia MALISZEWSKA
POL
1:31.728
4.
101
Shione KAMINAGA
JPN
1:31.959
5.
144
Danijela IVANDIC
CRO
-
Race 21 (7 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
141
ZHANG Qichao
CHN
1:33.943
Q
2.
58
Elena VIVIANI
ITA
1:34.369
q
3.
94
Jennifer PICKERING
GBR
1:34.822
4.
99
Raia ZAHARIEVA
BUL
1:38.564
57
Aoi WATANABE
JPN
P
Race 22 (8 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
134
Yulia SHISHKINA
RUS
1:33.665
Q
2.
56
LI Hongshuang
CHN
1:33.745
q
3.
93
Milada DOSLA
CZE
1:35.134
11
Yara VAN KERKHOF
NED
P
Race 23 (9 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
42
Jamie MACDONALD
CAN
1:34.581
Q
2.
149
LEE So-Youn
KOR
1:34.664
3.
63
Ayuko ITO
JPN
1:34.761
4.
69
KESZLER Andrea
HUN
1:35.256
5.
86
Ranya EZZI
SWE
1:36.486
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters