Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
WORLD JUNIOR CHAMPIONSHIPS - Innsbruck, Austria - 27-29 January 2017
Preliminaries 500 m Men
19 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Ranking Finals, total 40 skaters)
Race 46 (1 of 19)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
124
WANG Pengyu
CHN
41.868
Q
2.
184
Rafal ANIKIEJ
POL
41.933
Q
3.
214
Brandon KIM
USA
44.416
4.
198
Oliver RINGER
SVK
44.897
5.
129
Rafael HEREDIA-BARBA
ESP
59.944
Race 47 (2 of 19)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
131
Quentin FERCOQ
FRA
42.310
Q
2.
144
SZIKLASI Andras
HUN
42.418
Q
3.
152
Lorenzo MORRONE
ITA
42.576
q
4.
107
David DANNEEL
BEL
44.860
5.
110
Mak KRSTIC
BIH
50.381
Race 48 (3 of 19)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
169
Roberts ZVEJNIEKS
LAT
41.425
Q
2.
154
Katsunori KOIKE
JPN
42.370
Q
3.
215
Benjamin THORNOCK
USA
42.952
4.
211
Nikita NEMIRO
UKR
43.816
5.
196
Jovan DJORDJEVIC
SRB
47.207
Race 49 (4 of 19)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
156
Kiichi SHIGEHIRO
JPN
42.034
Q
2.
134
Cyprien VACHERON
FRA
42.093
Q
3.
199
Jacob JANSSON
SWE
42.404
q
4.
185
Krystian GISZKA
POL
45.103
5.
174
Hazim SHAHRUM
MAS
1:17.456
Race 50 (5 of 19)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
143
LIU Shaoang
HUN
41.176
Q
2.
192
Artem DERKACH
RUS
42.815
Q
3.
176
Jasper BRUNSMANN
NED
43.095
4.
109
Guillian VAN WAASDIJK
BEL
44.204
5.
201
Chun-Chieh LIN
TPE
44.384
Race 51 (6 of 19)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
140
Ivan RADEVIC
GER
43.428
Q
2.
149
Sean MCANUFF
IRL
43.609
Q
3.
202
Jun-Peng SU
TPE
43.685
4.
175
Khairil Ridhwan KHALIL
MAS
47.967
113
Ivan LAHIMAKHAY
BLR
P
Race 52 (7 of 19)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
150
Mark CHONG
ITA
42.758
Q
2.
135
Jack BURROWS
GBR
43.151
Q
3.
142
Kei Wing Kelvin TSANG
HKG
46.683
4.
126
Jan POSAVEC
CRO
50.316
170
Salvijus RAMANAUSKAS
LTU
DNF
Race 53 (8 of 19)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
190
Pavel SITNIKOV
RUS
42.130
Q
2.
108
Stijn DESMET
BEL
43.507
Q
3.
151
Pietro MARINELLI
ITA
43.756
4.
197
Michal CUJA
SVK
44.909
5.
106
Heinrich LIU
AUT
47.282
Race 54 (9 of 19)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
193
Alexander SHULGINOV
RUS
41.549
Q
2.
157
Kazuki YOSHINAGA
JPN
41.570
Q
3.
159
Adil GALIAKHMETOV
KAZ
44.055
4.
205
Hazar KARAGOL
TUR
44.899
5.
194
Bor Luka URLEP
SLO
45.432
Race 55 (10 of 19)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
164
KIM Si Un
KOR
42.167
Q
2.
213
Thomas Insuk HONG
USA
42.361
Q
3.
139
Adrian LÜDTKE
GER
43.531
4.
203
Xian-You LIN
TPE
43.784
5.
115
Heorhi ARLOU
BLR
59.149
Race 56 (11 of 19)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
119
Marc-Olivier LEMAY
CAN
42.310
Q
2.
132
Clément FLORAC
FRA
42.553
Q
3.
138
Luca LÖFFLER
GER
42.964
4.
187
Tamas ANTAL
ROU
43.125
5.
148
Ashwin Calen DSILVA
IND
48.161
Race 57 (12 of 19)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
179
Bram STEENAART
NED
44.131
Q
2.
172
Peter MURPHY
LUX
44.639
Q
3.
111
Tarik OMERAGIC
BIH
46.541
4.
141
Sidney K CHU
HKG
47.081
5.
104
Liam O'BRIEN
AUS
1:15.410
Race 58 (13 of 19)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
206
Tunay SIMSEK
TUR
44.343
Q
2.
171
Augustin GÉRÉ
LUX
44.998
Q
3.
173
Ariff Rasydan MOHAMAD FADZLI
MAS
47.456
4.
195
Lovro ZGOZNIK
SLO
51.098
136
Jonathan MOODY
GBR
P
Race 59 (14 of 19)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
163
PARK Noh Won
KOR
42.126
Q
2.
121
Marco Fritz SCHUMANN
CAN
42.482
Q
3.
181
Jason CLAGUE
NZL
43.174
4.
168
Roberts KRUZBERGS
LAT
43.422
5.
127
Stribor SUMAN
CRO
49.815
Race 60 (15 of 19)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
160
Yevgeniy REBIK
KAZ
44.059
Q
2.
101
Denali BLUNDEN
AUS
45.175
Q
3.
177
Friso EMONS
NED
1:05.426
ADV
117
Georgi TSVETKOV
BUL
P
209
Volodymyr HANDEI
UKR
P
Race 61 (16 of 19)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
162
MOON Wonjun
KOR
42.357
Q
2.
102
Keanu BLUNDEN
AUS
42.488
Q
3.
180
Zachary BIGGS
NZL
42.891
4.
188
Attila SZASZ
ROU
44.762
5.
128
Stéphane BARBERA PERALEDA
ESP
46.723
Race 62 (17 of 19)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
167
Karlis KRUZBERGS
LAT
43.906
Q
2.
105
Nico ANDERMANN
AUT
44.087
Q
3.
208
Oleh HANDEI
UKR
44.246
4.
145
TIBORCZ Daniel
HUN
44.256
5.
147
Kaviraj Prithvi COIMBATORE ASHOK
IND
50.948
Race 63 (18 of 19)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
122
JIA Haidong
CHN
42.897
Q
2.
161
Yerkebulan SHAMUKHANOV
KAZ
43.075
Q
3.
189
Adam TIMAR
ROU
43.759
4.
186
Bartosz BIELECKI
POL
44.110
5.
116
Kaloyan ANGELOV
BUL
47.155
Race 64 (19 of 19)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
123
WANG Haotian
CHN
42.685
Q
2.
118
Gibson Laurent HIMBEAULT
CAN
42.885
Q
3.
114
Vladislav MIKHAILOV
BLR
43.654
4.
207
Davut TAHTACI
TUR
44.028
5.
182
Ethan DE ROSE
NZL
45.065
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters