Events
Turnhout Closing Games
Oberstdorf Shorttrack Summercamp
East Asia Games
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLD JUNIOR CHAMPIONSHIPS - Innsbruck, Austria - 27-29 January 2017
 
Heats 500 m Men
  8 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarterfinals, plus the 4 fastest thirds)
 Race 157     (1 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.213 Thomas Insuk HONG  USA41.067Q
2.163 Noh Won PARK  KOR41.126Q
3.134 Cyprien VACHERON  FRA41.882q
4.177 Friso EMONS  NED43.152
5.171 Augustin GÉRÉ  LUX1:03.548
 Race 158     (2 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.143 Shaoang LIU  HUN41.274Q
2.154 Katsunori KOIKE  JPN42.543Q
3.167 Karlis KRUZBERGS  LAT43.051 
4.149 Sean MCANUFF  IRL43.347
5.140 Ivan RADEVIC  GER43.495
 Race 159     (3 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.119 Marc-Olivier LEMAY  CAN41.815Q
2.192 Artem DERKACH  RUS42.609Q
3.162 Wonjun MOON  KOR42.749 
4.105 Nico ANDERMANN  AUT42.849
152 Lorenzo MORRONE  ITADNF
 Race 160     (4 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.124 Pengyu WANG  CHN42.121Q
2.121 Marco Fritz SCHUMANN  CAN42.191Q
3.132 Clément FLORAC  FRA42.455 
4.150 Mark CHONG  ITA42.698
5.184 Rafal ANIKEJ  POL1:16.973
 Race 161     (5 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.131 Quentin FERCOQ  FRA41.548Q
2.156 Kiichi SHIGEHIRO  JPN41.724Q
3.123 Haotian WANG  CHN41.910q
4.179 Bram STEENAART  NED42.048
5.102 Keanu BLUNDEN  AUS42.265
6.172 Peter MURPHY  LUX43.851
 Race 162     (6 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.122 Haidong JIA  CHN42.006Q
2.161 Yerkebulan SHAMUKHANOV  KAZ42.080Q
3.135 Jack BURROWS  GBR42.296q
4.169 Roberts ZVEJNIEKS  LAT1:08.452ADV
193 Alexander SHULGINOV  RUSP
 Race 163     (7 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.164 Si Un KIM  KOR42.505Q
2.144 Andras SZIKLASI  HUN43.168Q
3.108 Stijn DESMET  BEL43.830 
4.118 Gibson Laurent HIMBEAULT  CAN47.518ADV
199 Jacob JANSSON  SWEP
 Race 164     (8 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.157 Kazuki YOSHINAGA  JPN41.517Q
2.190 Pavel SITNIKOV  RUS41.693Q
3.160 Yevgeniy REBIK  KAZ42.442q
4.101 Denali BLUNDEN  AUS45.534
5.206 Tunay SIMSEK  TUR1:14.047


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
SpeedSkatingShop
Mapleskate
Customboots.de
Sebra Sports
Hunter