Events
17-banner-Oberstdorf-Nebelhorn
Budapest Worldcup
Dordrecht Worldcup
17-banner-Turnhout-opening
17-banner-Benatky-Danubia
17-banner-Bormio-Alta Valtellina
17-banner-Bergamo-StarClass
Shanghai Worldcup
17-banner-Davos-StarClass
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLD JUNIOR CHAMPIONSHIPS - Innsbruck, Austria - 27-29 January 2017
 
Preliminaries 1500 m Men
  14 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Heats)
 Race 1     (1 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.138 Luca LÖFFLER  GER2:39.528Q
2.207 Davut TAHTACI  TUR2:39.633Q
3.105 Nico ANDERMANN  AUT2:39.639Q
4.203 Xian-You LIN  TPE2:40.032 
5.214 Brandon KIM  USA2:42.770
6.114 Vladislav MIKHAILOV  BLR3:09.543ADV
184 Rafal ANIKEJ  POLP
 Race 2     (2 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.143 Shaoang LIU  HUN2:25.104Q
2.161 Yerkebulan SHAMUKHANOV  KAZ2:25.529Q
3.136 Jonathan MOODY  GBR2:25.596Q
4.152 Lorenzo MORRONE  ITA2:25.908 
5.107 David DANNEEL  BEL2:28.117
6.110 Mak KRSTIC  BIH2:40.094
7.127 Stribor SUMAN  CRO2:40.565
 Race 3     (3 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.193 Alexander SHULGINOV  RUS2:21.015Q
2.118 Gibson Laurent HIMBEAULT  CAN2:21.195Q
3.134 Cyprien VACHERON  FRA2:21.229Q
4.185 Krystian GISZKA  POL2:22.611 
5.215 Benjamin THORNOCK  USA2:23.421ADV
6.111 Tarik OMERAGIC  BIH2:32.230
189 Adam TIMAR  ROUP
 Race 4     (4 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.131 Quentin FERCOQ  FRA2:27.111Q
2.154 Katsunori KOIKE  JPN2:27.173Q
3.104 Liam O'BRIEN  AUS2:28.435Q
4.174 Hazim SHAHRUM  MAS2:36.881 
5.126 Jan POSAVEC  CRO2:41.422
6.209 Volodymyr HANDEI  UKR2:53.200ADV
172 Peter MURPHY  LUXP
 Race 5     (5 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.124 Pengyu WANG  CHN2:22.615Q
2.150 Mark CHONG  ITA2:22.858Q
3.199 Jacob JANSSON  SWE2:22.927Q
4.211 Nikita NEMIRO  UKR2:25.983 
5.148 Ashwin Calen D´SILVA  IND2:37.638
6.195 Lovro ZGOZNIK  SLO2:40.878
7.171 Augustin GÉRÉ  LUX3:01.841
 Race 6     (6 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.163 Noh Won PARK  KOR2:25.330Q
2.156 Kiichi SHIGEHIRO  JPN2:25.410Q
3.190 Pavel SITNIKOV  RUS2:25.465Q
4.108 Stijn DESMET  BEL2:25.521 
5.168 Roberts KRUZBERGS  LAT2:26.781
6.206 Tunay SIMSEK  TUR2:32.362
7.173 Ariff Rasydan MOHAMAD FADZLI  MAS2:46.306
 Race 7     (7 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.169 Roberts ZVEJNIEKS  LAT2:35.597Q
2.186 Bartosz BIELECKI  POL2:35.759Q
3.132 Clément FLORAC  FRA2:36.559Q
4.142 Kei Wing Kelvin TSANG  HKG2:38.031 
5.197 Michal CUJA  SVK2:42.023
6.109 Guillian VAN WAASDIJK  BEL3:00.109
 Race 8     (8 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.167 Karlis KRUZBERGS  LAT2:25.264Q
2.101 Denali BLUNDEN  AUS2:25.414Q
3.170 Salvijus RAMANAUSKAS  LTU2:25.902Q
4.205 Hazar KARAGOL  TUR2:29.653 
5.128 Stéphane BARBERA PERALEDA  ESP2:38.750
6.115 Georgi ORLOV  BLR2:46.157
 Race 9     (9 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.157 Kazuki YOSHINAGA  JPN2:21.342Q
2.164 Si Un KIM  KOR2:21.464Q
3.192 Artem DERKACH  RUS2:21.554Q
4.145 Daniel TIBORCZ  HUN2:24.020 
5.140 Ivan RADEVIC  GER2:24.532
6.106 Heinrich LIU  AUT2:42.127
123 Haotian WANG  CHNP
 Race 10     (10 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.162 Wonjun MOON  KOR2:18.171Q
2.102 Keanu BLUNDEN  AUS2:18.235Q
3.202 Jun-Peng SU  TPE2:22.833Q
4.194 Bor Luka URLEP  SLO2:29.255 
5.179 Bram STEENAART  NED2:42.216ADV
6.117 Georgi TSVETKOV  BUL2:46.510
159 Adil GALIAKHMETOV  KAZP
 Race 11     (11 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.121 Marco Fritz SCHUMANN  CAN2:21.446Q
2.139 Adrian LÜDTKE  GER2:21.554Q
3.181 Jason CLAGUE  NZL2:21.614Q
4.188 Attila SZASZ  ROU2:23.468 
5.196 Jovan DJORDJEVIC  SRB2:31.934
175 Khairil Ridhwan KHALIL  MASDNF
208 Oleh HANDEI  UKRP
 Race 12     (12 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.176 Jasper BRUNSMANN  NED2:29.599Q
2.119 Marc-Olivier LEMAY  CAN2:29.615Q
3.180 Zachary BIGGS  NZL2:29.901Q
4.135 Jack BURROWS  GBR2:29.991 
5.151 Pietro MARINELLI  ITA2:31.016
6.187 Tamas ANTAL  ROU2:31.831
7.147 Kaviraj Prithvi COIMBATORE ASHOK  IND2:48.757
 Race 13     (13 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.122 Haidong JIA  CHN2:35.390Q
2.144 Andras SZIKLASI  HUN2:35.470Q
3.113 Ivan LAHIMAKHAY  BLR2:36.809Q
4.129 Rafael HEREDIA-BARBA  ESP2:38.056 
5.198 Oliver RINGER  SVK2:38.920
141 Sidney K CHU  HKGP
 Race 14     (14 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.213 Thomas Insuk HONG  USA2:19.152Q
2.160 Yevgeniy REBIK  KAZ2:19.243Q
3.177 Friso EMONS  NED2:19.265Q
4.149 Sean MCANUFF  IRL2:23.204 
5.182 Ethan DE ROSE  NZL2:25.402
6.201 Chun-Chieh LIN  TPE2:29.024
7.116 Kaloyan ANGELOV  BUL2:32.526


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
SpeedSkatingShop
pb-event
Customboots.de
Hunter
Sebra Sports
Mapleskate