Events
Hasselt Europacup
Masters Games
Turnhout Closing Games
Oberstdorf Shorttrack Summercamp
East Asia Games
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS-5 (CD-3) - Rostock, Germany - 20-22 January 2017
 
Semi Finals 500 meter Men Junior C
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 162, Group 4     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.277 Daan KOS  STB51.352Q
2.138 Nino SKIBBE  EVD51.383Q
3.342 Paddy SMIT  HVHW51.515 
 Race 163, Group 4     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.149 Loe VAN BELLE  IJVZ50.819Q
2.366 Luke TEN KLOOSTER  SCT51.051Q
3.443 Jeremy BRINKERS  HVHW51.123 
4.2102 Joris BERGSMA  TRL51.304
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 164, Group 3     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.290 Pieter BOLSIUS  SVU49.740Q
2.478 Chris BARTELS  STB49.868Q
3.158 Kyle ROSS-WADDELL  NIRC50.326 
4.321 Tino RETHORE  CST-    
 Race 165, Group 3     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.160 Melvin WILTING  NSV49.580Q
2.220 Keny GRANDJEAN  CST49.835Q
3.361 Steijn KOOPS  NSV49.950 
4.4101 Dedmer BOUMA  TRL50.072
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 166, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4109 Nicoḷ PERETTI  VGT48.351Q
2.289 Jari VAN POLEN  SVU48.789Q
3.1100 Brian VAN RIET  TRL48.805 
4.328 Niklas ESCHER  ETR48.948
 Race 167, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3112 Leander SCHEPERS  YDS48.228Q
2.248 Pepijn KOESTAL  IJVZ48.350Q
3.488 Zeno DE BOER  SVU50.478 
118 Mattia PEGHINI  CPPP
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 168, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.284 Adriaan DEWAGTERE  STKG46.292Q
2.317 Thomas NADALINI  CPP46.380Q
3.4110 Giuseppe ROMEO  VGT46.514 
4.14 Peter RICHES  ALD-    
 Race 169, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.15 Solomon PREMPEH  ALD44.925Q
2.299 Hessel VAN BERKUM  TRL45.635Q
3.363 Riccardo PONTALTI  SCP45.862 
4.422 Johann KAISER  ECK47.025


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
SpeedSkatingShop
Sebra Sports
Hunter
Mapleskate
Customboots.de