Events
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS-5 (CD-3) - Rostock, Germany - 20-22 January 2017
 
Heats 777 meter Men Junior D
  4 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Quarter Finals)
 Race 124, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.364 Chris BRIJDER  SCT1:20.525Q
2.156 Till SCHÄFER  MERC1:20.828Q
3.445 Sam NOORDERGRAAF  IJVZ1:24.157Q
4.596 Samuel JANSEN  TRL1:28.297 
5.262 Ezio BONUTTI  PON-    
 Race 125, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.595 Hylke DE BOER  TRL1:17.694Q
2.16 Giacomo PEDRINI  BOR1:19.868Q
3.333 Jonas HAMMERMÜLLER  EVD1:26.420Q
4.450 Warre NOIRON  IRTA1:26.729 
5.2113 Stan RIJKSEN  NSV1:26.844
 Race 126, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2106 Maurizio TUNNO  VGT1:22.676Q
2.540 Ted DALRYMPLE  HVHW1:24.285Q
3.135 Clemens PFROPPER  EVD1:24.568Q
4.472 Brian BOER  STB1:38.165 
32 Ollie ROWE  ALDP
 Race 127, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.579 Jenning DE BOO  STG1:18.952Q
2.11 Theo COLLINS  ALD1:19.058Q
3.368 Stefano PEDERZOLLI  SGPV1:20.608Q
4.434 Leon DÖRING  EVD1:23.392 
273 Idse VAN BENTHUM  STBP
 
Quarter Finals 777 meter Men Junior D
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Finals, plus the 2 fastest thirds)
 Race 135, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3106 Maurizio TUNNO  VGT1:22.028Q
2.256 Till SCHÄFER  MERC1:22.589Q
3.168 Stefano PEDERZOLLI  SGPV1:22.746q
4.433 Jonas HAMMERMÜLLER  EVD1:23.799
 Race 136, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.179 Jenning DE BOO  STG1:18.942Q
2.36 Giacomo PEDRINI  BOR1:20.030Q
3.435 Clemens PFROPPER  EVD1:22.955 
4.21 Theo COLLINS  ALD-    
 Race 137, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.195 Hylke DE BOER  TRL1:16.546Q
2.264 Chris BRIJDER  SCT1:16.761Q
3.440 Ted DALRYMPLE  HVHW1:18.148q
4.345 Sam NOORDERGRAAF  IJVZ1:21.355
 
Semi Finals 777 meter Men Junior D
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 220, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.473 Idse VAN BENTHUM  STB1:23.139Q
2.372 Brian BOER  STB1:23.563Q
3.134 Leon DÖRING  EVD1:27.627 
4.296 Samuel JANSEN  TRL-    
 Race 221, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.362 Ezio BONUTTI  PON1:26.545Q
2.42 Ollie ROWE  ALD1:27.471Q
3.2113 Stan RIJKSEN  NSV1:29.251 
4.150 Warre NOIRON  IRTA-    
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 222, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2106 Maurizio TUNNO  VGT1:19.134Q
2.356 Till SCHÄFER  MERC1:19.514Q
3.140 Ted DALRYMPLE  HVHW1:19.614 
4.468 Stefano PEDERZOLLI  SGPV1:21.328
 Race 223, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.195 Hylke DE BOER  TRL1:16.434Q
2.36 Giacomo PEDRINI  BOR1:16.546Q
3.264 Chris BRIJDER  SCT-     
 
Final 777 meter Men Junior D
 Race 240, Group 5     (1 of 1)       video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.496 Samuel JANSEN  TRL1:23.706 
2.134 Leon DÖRING  EVD1:23.786
3.2113 Stan RIJKSEN  NSV1:42.284
4.350 Warre NOIRON  IRTA1:53.979
 Race 241, Group 4     (1 of 1)       video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.272 Brian BOER  STB1:21.048 
2.173 Idse VAN BENTHUM  STB1:21.160
3.362 Ezio BONUTTI  PON1:21.370
4.42 Ollie ROWE  ALD1:21.422
 Race 253, Group 3     (1 of 1)       video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.41 Theo COLLINS  ALD1:19.133 
2.333 Jonas HAMMERMÜLLER  EVD1:20.180
3.145 Sam NOORDERGRAAF  IJVZ1:20.906
4.235 Clemens PFROPPER  EVD1:21.780
 Race 254, Group 2     (1 of 1)     video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.268 Stefano PEDERZOLLI  SGPV1:22.4435 
2.364 Chris BRIJDER  SCT1:22.4743
3.140 Ted DALRYMPLE  HVHW1:22.5902
 Race 255, Group 1     (1 of 1)       video
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3106 Maurizio TUNNO  VGT1:15.24934 
2.195 Hylke DE BOER  TRL1:15.89821
3.26 Giacomo PEDRINI  BOR1:18.38413
4.456 Till SCHÄFER  MERC1:19.6478
 
Distance Classification 777 meter Men Junior D
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.106 Maurizio TUNNO  VGT1341|1|1|11:15.249
2.95 Hylke DE BOER  TRL2211|1|1|21:15.898
3.6 Giacomo PEDRINI  BOR3132|2|2|31:16.546
4.56 Till SCHÄFER  MERC482|2|2|41:19.514
  Final, Group 2
5.68 Stefano PEDERZOLLI  SGPV153|3|4|11:20.608
6.64 Chris BRIJDER  SCT231|2|3|21:16.761
7.40 Ted DALRYMPLE  HVHW322|3|3|31:18.148
  Final, Group 3
8.1 Theo COLLINS  ALD12|4|11:19.058
9.33 Jonas HAMMERMÜLLER  EVD23|4|21:20.180
10.45 Sam NOORDERGRAAF  IJVZ33|4|31:20.906
11.35 Clemens PFROPPER  EVD43|3|41:21.780
  Quarter Finals, Group 1
12.79 Jenning DE BOO  STG11|11:18.942
  Final, Group 4
13.72 Brian BOER  STB14|2|11:21.048
14.73 Idse VAN BENTHUM  STB2P|1|21:21.160
15.62 Ezio BONUTTI  PON35|1|31:21.370
16.2 Ollie ROWE  ALD4P|2|41:21.422
  Final, Group 5
17.96 Samuel JANSEN  TRL14|4|11:23.706
18.34 Leon DÖRING  EVD24|3|21:23.392
19.113 Stan RIJKSEN  NSV35|3|31:26.844
20.50 Warre NOIRON  IRTA44|4|41:26.729


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Customboots.de
SpeedSkatingShop
Maplez
pb-event
Hunter
Evoskates
Sebra Sports