Events
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS-4 (SAB-2) - Utrecht, Netherlands - 2-4 December 2016
 
Heats 1000 meter. Men Junior B
  7 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Finals, plus the 4 fastest thirds)
 Race 6, Group 1     (1 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3118 Tom HOFKER  STB-    Q
2.5148 Niels KINGMA  TRL-    Q
3.4164 Martijn SCHEPERS  YDS-    ADV
4.2123 Jorn HOLWERDA  STG-    
5.144 Jarno POSSELT  ETR-    
6.64 Alberto RAVA  AGO-    
 Race 7, Group 1     (2 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.618 Pietro MARINELLI  BOR1:39.140Q
2.47 Melle VAN 'T WOUT  ASCJE1:39.349Q
3.2142 Hampus HENDE  SKS1:40.011q
4.174 Ties KUIPER  IHCL1:40.213
5.342 Leon Paul LENZ  ETR1:42.713
6.533 Keven AUBIN  CVGH1:46.754
 Race 8, Group 1     (3 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.6119 Hilco HEIJNE  STB1:37.058Q
2.5146 Nathan JANSEN  TRL1:37.150Q
3.3163 Guillian VAN WAASDIJK  YDS1:37.782q
4.4134 Caspar DOUMA  SVU1:39.894
5.243 Rick DEIKE  ETR1:40.700
6.129 Jacques OLLIVIER  CST1:45.025
 Race 9, Group 1     (4 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.317 Luca SPECHENHAUSER  BOR1:37.807Q
2.6149 Robin VAN RIET  TRL1:37.970Q
3.287 Richard SIMON-JOJART  MERC1:40.617 
4.145 Paul NITSCHE  ETR1:47.352
5.491 Niall TREACY  MIRC2:10.507ADV
5114 Ingmar VAN DE GRIEK  STAP
 Race 10, Group 1     (5 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2120 Hugo BOSMA  STB1:35.619Q
2.5103 Pietro SIGHEL  SCP1:35.767Q
3.1150 Steyn LAND  TRL1:36.075q
4.395 Ben ROBERTS  NIRC1:40.619
5.669 Max VAN WIJK  HVHW1:42.271
6.449 Julius HESSE  EVD-    
 Race 11, Group 1     (6 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1133 Bram STEENAART  SVU1:36.160Q
2.519 Damiano ALBERTI  BOR1:38.272Q
3.498 Teun BOER  NSV1:38.572q
4.286 Arthur ISAEV  MERC1:40.232
5.3124 Niek ENGELHART  STG1:42.292
6.628 Antoine CRAIPEAU  CST-    
 Race 12, Group 1     (7 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.183 Peter MURPHY  LUX1:37.011Q
2.332 Thomas COIGNON  CVGH1:39.280Q
3.4135 Syb KOOT  SVU1:41.984 
4.224 Stéphane BARBERA PERALEDA  BST1:42.220
5.540 Konrad NEUMANN  ETR1:42.424
6.6147 Sven ROES  TRL2:02.248


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
SpeedSkatingShop
Customboots.de
Evoskates
pb-event
Maplez
Hunter