Events
17-banner-Rostock-Hansecup
17-banner-Bormio-Alta Valtellina
17-banner-Bergamo-StarClass
17-banner-Davos-StarClass
Shanghai Worldcup
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS-3 (CD-2) - Dresden, Germany - 25-27 November 2016
 
Quarter Finals 500 meter Men Junior D
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Finals, plus the 2 fastest thirds)
 Race 106, Group 2     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.165 Sam NOORDERGRAAF  IJVZ52.492Q
2.496 Idse VAN BENTHUM  STB52.786Q
3.35 Ollie ROWE  ALD52.999q
4.279 Isaac RAIZADA  NIRC56.607
 Race 107, Group 2     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.12 Alessandro LOREGGIA  AEV52.566Q
2.3107 Stijn BEEKELAAR  SVU52.660Q
3.266 Thijmen KOESTAL  IJVZ52.748q
4.453 Clemens PFROPPER  EVD53.611
 Race 108, Group 2     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.152 Leon DÖRING  EVD52.130Q
2.486 Ezio BONUTTI  PON52.361Q
3.321 Timofey DONSKOI  BSC54.543 
4.240 Samuel FÜSSINGER  ECO54.802
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Finals)
 Race 109, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1129 Maurizio TUNNO  VGT48.464Q
2.285 Gabriel VOLET  OGCA48.923Q
3.414 Pietro CASTELLAZZI  BOR51.810 
4.34 Theo COLLINS  ALD1:03.397
 Race 110, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1100 Jenning DE BOO  STG48.532Q
2.239 Florian BEISER  ECO49.174Q
3.3119 Samuel JANSEN  TRL52.574 
4.427 Federico IORIATTI  CPP1:12.806
 Race 111, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.213 Giacomo PEDRINI  BOR50.325Q
2.177 Till SCHÄFER  MERC50.402Q
3.488 Chris BRIJDER  SCT50.531 
4.395 Brian BOER  STB59.613
 Race 112, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.291 Matteo PIACENTINI  SES50.094Q
2.1118 Niels BERGSMA  TRL50.204Q
3.451 Jonas HAMMERMÜLLER  EVD51.353 
359 Ted DALRYMPLE  HVHWDNF


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Hunter
Customboots.de
pb-event
Maplez
SpeedSkatingShop
Sebra Sports