Events
Oberstdorf Shorttrack Summercamp
East Asia Games
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLDCUP-1 - Calgary, Canada - 4-6 November 2016
 
Heats 500 m (1) Men
  11 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarterfinals, plus the 7 fastest seconds)
 Race 24     (1 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.156 Kyunghwan HONG  KOR41.580Q
2.10 Jingnan SHI  CHN41.728q
3.96 Bence OLAH  HUN41.962
4.143 Jacob JANSSON  SWE42.236
5.147 Nico ANDERMANN  AUT43.410
 Race 25     (2 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.144 Victor AN  RUS41.305Q
2.25 Richard SHOEBRIDGE  GBR41.344q
3.28 Dennis VISSER  NED42.179
4.35 Pierre BODA  AUS42.697
5.115 Davut TAHTACI  TUR-    
 Race 26     (3 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.27 Viktor KNOCH  HUN41.534Q
2.179 Dylan HOOGERWERF  NED42.217 
3.105 Billy SIMMS  GBR42.415
4.160 Michal DOMANSKI  POL43.067
5.48 Dominic ANDERMANN  AUT44.381
 Race 27     (4 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.36 Roberts ZVEJNIEKS  LAT41.908Q
2.30 Felix SPIEGL  GER42.228 
3.134 Tunay SIMSEK  TUR44.457
4.12 Denis NIKISHA  KAZ-    
 Race 28     (5 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5 Shaoang LIU  HUN41.350Q
2.142 Gert-Jan GOEMINNE  BEL42.105 
3.84 Andrea CASSINELLI  ITA42.455
4.149 Thibaut CROLET  FRA42.890
5.152 Sean MCANUFF  IRL43.941
 Race 29     (6 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.7 Samuel GIRARD  CAN41.209Q
2.175 Ryan PIVIROTTO  USA41.763 
3.181 Hongzhi XU  CHN41.895
4.58 Dan IWASA  JPN43.078
5.38 Lucas NG  SIN45.002
 Race 30     (7 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.101 Aidar BEKZHANOV  KAZ41.588Q
2.31 Itzhak DE LAAT  NED41.657q
3.121 Paul BEAUCHAMP  FRA41.861
4.173 Oleh HANDEI  UKR43.921
5.146 Simon FRANCIS  AUS44.180
 Race 31     (8 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.88 Thomas Insuk HONG  USA41.512Q
2.29 Hyun Woo (Andy) JUNG  AUS41.711q
3.153 Mattia ANTONIOLI  ITA41.851
4.120 Rino VANHOOREN  BEL43.156
 Race 32     (9 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.6 Dajing WU  CHN41.172Q
2.177 William PREUDHOMME  CAN41.255q
3.73 Yoshiaki OGURO  JPN41.578
4.174 Adam CALLISTER  USA42.827
5.138 Sidney K CHU  HKG46.598
 Race 33     (10 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2 Charles HAMELIN  CAN41.210Q
2.158 Kyoungwon LIM  KOR41.358q
3.65 Thibaut FAUCONNET  FRA41.477
4.112 Ward PÉTRÉ  BEL42.579
5.161 Denis AYRAPETYAN  RUS-    
 Race 34     (11 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.157 Daeheon HWANG  KOR41.463Q
2.104 Abzal AZHGALIYEV  KAZ41.622q
3.68 Hironobu MURATAKE  JPN42.815
4.49 Volodymyr HANDEI  UKR43.210


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Customboots.de
Mapleskate
SpeedSkatingShop
Sebra Sports
Hunter