Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
STARCLASS-2 (SAB-1) - Asker, Norway - 4-6 November 2016
Quarter Finals 1000 meter Men Junior A
4 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Finals, total 8 skaters)
Race 210, Group 2 (1 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
89
Surendra VILLA
SES
1:35.206
Q
2.
1
58
Dante JANSSENS
IRTA
1:36.500
3.
3
21
Tanguy LIEVRE
CST
1:36.594
4.
5
30
Arvid TSCHESCHE
ETR
1:39.420
5.
4
46
Rolf VAN KLEEF
GO
1:39.438
Race 211, Group 2 (2 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
43
Moritz KREUSELER
ETR
1:50.426
Q
2.
3
80
Alessio LORENZI
PCL
1:50.507
3.
2
6
Martinius ELVEBAKKEN
ASK
1:50.652
4.
4
83
Michele CECON
PON
1:52.622
Race 212, Group 2 (3 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
95
Gillian GOUD
STA
1:38.460
Q
2.
2
81
Marco GONIN
PIT
1:38.696
3.
3
59
Jay JANSSENS
IRTA
1:42.456
4.
4
73
Jack CRAWFORD
NIRC
1:50.044
Race 213, Group 2 (4 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
57
David TEN CATE
IJVZ
1:40.012
Q
2.
2
44
Ivan RADEVIC
MERC
1:40.160
3.
4
49
Kay HUISMAN
HVHW
1:40.744
4.
5
5
Simon HILDE
ASK
1:47.038
3
67
Ethan TREACY
MIRC
P
4 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Finals, total 8 skaters)
Race 214, Group 1 (1 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
25
Quentin FERCOQ
CVGH
1:35.209
Q
2.
2
35
Jonathan MOODY
ALD
1:35.268
3.
4
87
Jan Douwe JANSEN
SCT
1:35.380
4.
3
90
Augusto DUZIONI
SES
1:40.974
Race 215, Group 1 (2 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
119
Clément FLORAC
USF
1:33.261
Q
2.
3
34
Jack BURROWS
NIRC
1:33.461
3.
2
120
Cyprien VACHERON
USF
1:33.869
4.
1
41
Adrian LÜDTKE
ETR
1:34.201
Race 216, Group 1 (3 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
100
Friso EMONS
STB
1:34.161
Q
2.
3
88
Nils VAN DER VEGT
SCT
1:35.382
3.
4
26
Thomas BERTIN
CVGH
1:35.396
4.
2
12
David DANNEEL
BSC
1:37.496
Race 217, Group 1 (4 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
126
Lorenzo MORRONE
VGT
1:43.323
Q
2.
2
117
Jasper BRUNSMANN
TRL
1:43.584
3.
4
121
Théo KHELLAF
USF
1:44.647
4.
3
42
Luca LÖFFLER
ECO
1:44.789
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters