Events
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS-1 (CD-1) - Bolzano, Italy - 28-30 October 2016
 
Semi Finals 1000 meter Men Junior C
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, plus one fastest third)
 Race 292, Group 4     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4111 Pieter BOLSIUS  SVU1:44.738Q
2.310 Romain BERTHELOT  ASMB1:45.318Q
3.138 Tino RETHORE  CST1:46.952 
4.263 Thijs KLOMPMAKER  IJVZ1:52.524
 Race 293, Group 4     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4109 Zeno DE BOER  SVU1:41.857Q
2.391 Matteo AMBROSINI  SGR1:44.143Q
3.137 Keny GRANDJEAN  CST1:44.473q
4.283 Luke TEN KLOOSTER  SCT1:45.500
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 294, Group 3     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1110 Jari VAN POLEN  SVU1:43.890Q
2.4121 Joris BERGSMA  TRL1:44.033Q
3.2146 Giuseppe ROMEO  VGT1:50.584 
4.380 Antonio MALFATTI  SCP-    
 Race 295, Group 3     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2148 Leander SCHEPERS  YDS1:43.308Q
2.1112 Mans BOSKAMP  SVU1:44.716Q
3.4122 Dedmer BOUMA  TRL1:44.791 
4.372 Melvin WILTING  NSV1:44.979
5.5129 Michele TABACCHI  UGP1:48.612
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 296, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.16 Solomon PREMPEH  ALD1:39.268Q
2.2151 Jesse SPEIJERS  IJVZ1:39.623Q
3.362 Pepijn KOESTAL  IJVZ1:41.335 
 Race 297, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3145 Nicolň PERETTI  VGT1:46.779Q
2.232 Mattia PEGHINI  CPP1:46.895Q
3.147 Niklas ESCHER  ETR1:47.064 
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 298, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.166 Augustin GÉRÉ  LUX1:45.802Q
2.431 Thomas NADALINI  CPP1:46.458Q
3.27 Peter RICHES  ALD1:52.198 
4.3132 Diané SELLIER  USF-    
 Race 299, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.48 Jens VAN 'T WOUT  ASCJE1:40.049Q
2.579 Riccardo PONTALTI  SCP1:41.318Q
3.2105 Adriaan DEWAGTERE  STKG1:43.016 
4.333 Davide OSS CHEMPER  CPP1:43.343
1120 Hessel VAN BERKUM  TRLP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Customboots.de
Evoskates
pb-event
SpeedSkatingShop
Maplez
Hunter