Events
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS-1 (CD-1) - Bolzano, Italy - 28-30 October 2016
 
Quarter Finals 1000 meter Men Junior C
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Finals)
 Race 260, Group 2     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.180 Antonio MALFATTI  SCP1:45.972Q
2.2129 Michele TABACCHI  UGP1:47.210Q
3.438 Tino RETHORE  CST1:49.250 
4.310 Romain BERTHELOT  ASMB-    
 Race 261, Group 2     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3112 Mans BOSKAMP  SVU1:42.322Q
2.272 Melvin WILTING  NSV1:43.629Q
3.137 Keny GRANDJEAN  CST1:43.892 
4.483 Luke TEN KLOOSTER  SCT1:44.000
 Race 262, Group 2     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3110 Jari VAN POLEN  SVU1:43.026Q
2.2146 Giuseppe ROMEO  VGT1:43.030Q
3.191 Matteo AMBROSINI  SGR1:45.050 
4.463 Thijs KLOMPMAKER  IJVZ1:54.440
 Race 263, Group 2     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1148 Leander SCHEPERS  YDS1:42.884Q
2.4122 Dedmer BOUMA  TRL1:44.076Q
3.2121 Joris BERGSMA  TRL1:58.380ADV
3111 Pieter BOLSIUS  SVUP
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Finals)
 Race 264, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.166 Augustin GÉRÉ  LUX1:38.825Q
2.47 Peter RICHES  ALD1:40.215Q
3.26 Solomon PREMPEH  ALD1:40.581 
4.347 Niklas ESCHER  ETR1:40.977
 Race 265, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2132 Diané SELLIER  USF1:48.764Q
2.431 Thomas NADALINI  CPP1:49.297Q
3.332 Mattia PEGHINI  CPP1:50.187 
4.1151 Jesse SPEIJERS  IJVZ1:50.407
 Race 266, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1120 Hessel VAN BERKUM  TRL1:40.086Q
2.3105 Adriaan DEWAGTERE  STKG1:42.947Q
3.233 Davide OSS CHEMPER  CPP1:49.896ADV
442 Johann KAISER  ECKYC
 Race 267, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.38 Jens VAN 'T WOUT  ASCJE1:50.191Q
2.479 Riccardo PONTALTI  SCP1:50.479Q
3.1145 Nicolň PERETTI  VGT1:51.583 
4.262 Pepijn KOESTAL  IJVZ1:56.673


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
pb-event
Evoskates
Customboots.de
Sebra Sports
Hunter
SpeedSkatingShop
Maplez