Events
Hasselt Europacup
Masters Games
Turnhout Closing Games
Oberstdorf Shorttrack Summercamp
East Asia Games
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS-1 (CD-1) - Bolzano, Italy - 28-30 October 2016
 
Heats 500 meter Men Junior D
  8 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarter Finals)
 Race 45, Group 1     (1 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.384 Matteo PIACENTINI  SES50.548Q
2.269 Till SCHÄFER  MERC50.991Q
3.1117 Samuel JANSEN  TRL51.581 
4.4128 Massimo FORRER  UGP54.963
 Race 46, Group 1     (2 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4115 Hylke DE BOER  TRL49.648Q
2.357 Sam NOORDERGRAAF  IJVZ52.000Q
3.571 Isaac RAIZADA  NIRC53.822 
4.185 Lorenzo PREVITALI  SES54.692ADV
278 Gianluca BERNARDI  SCPP
 Race 47, Group 1     (3 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1138 Maurizio TUNNO  VGT49.896Q
2.487 Stefano PEDERZOLLI  SGPV50.254Q
3.396 Idse VAN BENTHUM  STB52.356 
4.2131 Arthur VANBESIEN  USF53.803
 Race 48, Group 1     (4 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.43 Theo COLLINS  ALD51.113Q
2.112 Pietro CASTELLAZZI  BOR52.744Q
3.2107 Stijn BEEKELAAR  SVU53.664 
4.39 Tom COMBESCOT  ASMB54.622
 Race 49, Group 1     (5 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2116 Niels BERGSMA  TRL50.480Q
2.1127 Gianmarco BOSCARO  UGP52.500Q
3.321 Timofey DONSKOI  BSC52.866 
4.476 Luca BONATI  PON53.450
 Race 50, Group 1     (6 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.211 Giacomo PEDRINI  BOR50.782Q
2.428 Federico IORIATTI  CPP50.960Q
3.153 Ted DALRYMPLE  HVHW51.236 
4.358 Thijmen KOESTAL  IJVZ53.660
 Race 51, Group 1     (7 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.281 Chris BRIJDER  SCT50.913Q
2.52 Alessandro LOREGGIA  AEV52.565Q
3.1139 Sebastian CAPONE  VGT52.753 
4.44 Ollie ROWE  ALD52.830
5.3149 Leon DÖRING  EVD52.895
 Race 52, Group 1     (8 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.373 Gabriel VOLET  OGCA48.932Q
2.275 Ezio BONUTTI  PON50.850Q
3.495 Brian BOER  STB51.148 
4.5140 Alessandro PICCHIARELLI  VGT55.322
5.123 Arnau CORIA-RUEDA  BST57.187


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
SpeedSkatingShop
Customboots.de
Mapleskate
Hunter