Events
Oberstdorf Shorttrack Summercamp
East Asia Games
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
INTERNATIONAL INVITATION CUP - Leeuwarden, Netherlands - 8-9 October 2016
 
Quarter Final 500 meter Men
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, plus the 2 fastest thirds)
 Race 77, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.343 Vladislav BYKANOV  ISR43.224Q
2.172 Jasper BRUNSMANN  NED43.400Q
3.438 Christoph SCHUBERT  GER44.054 
4.560 Jaap SCHUURMANS  NED44.343
5.234 Farrell TREACY  GBR46.273ADV
 Race 78, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.559 Itzhak DE LAAT  NED43.205Q
2.165 Dylan HOOGERWERF  NED43.267Q
3.364 Koen SLOOTWEG  NED43.351q
4.262 Mylan ELZINK  NED43.485
5.475 Rafal ANIKEJ  POL44.420
 Race 79, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.350 Nurbergen ZHUMAGAZIYEV  KAZ43.277Q
2.282 Mersaid ZHAKSYBAEV  KAZ43.353Q
3.563 Adwin SNELLINK  NED43.380q
4.461 Tjerk DE BOER  NED45.422
5.151 Denis NIKISHA  KAZ-    
 Race 80, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.232 Richard SHOEBRIDGE  GBR43.263Q
2.370 Leon BLOEMHOF  NED43.314Q
3.536 Josh CHEETHAM  GBR43.862 
4.473 Bram STEENAART  NED44.028
156 Sjinkie KNEGT  NEDP
 Race 81, Group 2     (1 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.149 Mattia ANTONIOLI  ITA44.071 
2.339 Tobias PIETSCH  GER44.158
3.578 Szymon WILCZYK  POL44.925
4.435 Billy SIMMS  GBR45.611
5.246 Mark CHONG  ITA-    
 Race 82, Group 2     (2 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.152 Aidar BEKZHANOV  KAZ43.999 
2.574 Jan Douwe JANSEN  NED44.667
3.245 Davide VISCARDI  ITA44.692
4.369 Bas BOELSMA  NED44.783
466 René DE GROOT  NEDDNS
 Race 83, Group 2     (3 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.158 Dennis VISSER  NED44.593 
2.267 Friso EMONS  NED44.837
3.368 Tom HOFKER  NED45.618
4.541 Tom RIETZKE  GER46.884
5.477 Krystian GISZKA  POL47.232
 Race 84, Group 2     (4 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.155 Mark PRINSEN  NED43.580 
2.253 Abzal AZHGALIYEV  KAZ43.892
3.380 Marco GIORDANO  ITA44.507
4.471 Nathan JANSEN  NED56.304
5.576 Karol NIESCIER  POL-    
 Race 85, Group 2     (5 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.444 Tommaso DOTTI  ITA44.524 
2.547 Andrea CASSINELLI  ITA44.572
3.237 Felix SPIEGL  GER44.620
4.379 Michal DOMANSKI  POL45.237
157 Daan BREEUWSMA  NEDDNS


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Hunter
Customboots.de
Mapleskate
SpeedSkatingShop
Sebra Sports