Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
WORLD JUNIOR CHAMPIONSHIPS - Mlada Boleslav, Czech Republic - 12-14 January 2007
Preliminaries 1000 meter Junior Ladies
12 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 30 skaters)
Race 123, Group 1 (1 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
47
Ekatarina BELOVA
RUS
1:39.701
Q
2.
2
39
Jorien TER MORS
NED
1:39.861
Q
3.
3
3
Vera ANTANENKA
BLR
1:40.126
q
4.
4
51
Tatiana BODOVA
SVK
1:49.951
5.
5
1
Theresa TREMMEL
AUT
2:07.964
Race 124, Group 1 (2 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
63
Véronique PIERRON
FRA
1:38.624
Q
2.
2
18
Tina GRASSOW
GER
1:38.643
Q
3.
3
40
Marleen POT
NED
1:41.999
4.
4
22
Alex WHELBOURNE
GBR
1:42.245
5.
5
54
Tjasa KROFLIC
SLO
1:48.355
Race 125, Group 1 (3 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
35
SHIN Sae-Bom
KOR
1:38.079
Q
2.
2
31
Martina VALCEPINA
ITA
1:38.696
Q
3.
3
17
Julia RIEDEL
GER
1:38.983
q
4.
4
52
Renata KARABOVA
SVK
1:40.916
5.
5
55
Patricija SLUGA
SLO
1:46.591
Race 126, Group 1 (4 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
36
YANG Shin-Young
KOR
1:38.846
Q
2.
2
34
Yasuko SAKASHITA
JPN
1:39.428
Q
3.
3
19
Bianca WALTER
GER
1:39.588
q
4.
4
59
Maryna TSELGORODTSEVA
UKR
1:45.996
5.
5
13
Ana Marija MATOC
CRO
1:51.054
Race 127, Group 1 (5 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
20
Elise CHRISTIE
GBR
1:39.467
Q
2.
2
6
Ivanie BLONDIN
CAN
1:39.680
Q
3.
3
44
Paula BZURA
POL
1:41.229
4.
4
27
Elena KAPLAN
ISR
1:41.448
5.
5
5
Neli TSANKOVA
BUL
2:00.975
Race 128, Group 1 (6 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
11
WANG Shuang
CHN
1:37.483
Q
2.
2
33
Yui SAKAI
JPN
1:37.949
Q
3.
3
48
Olga BELYAKOVA
RUS
1:38.338
q
4.
4
28
Valeria POSTRIGIAN
ISR
1:43.302
5.
5
14
Maja LIPOVSCAK
CRO
1:54.030
Race 129, Group 1 (7 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
9
ZHAO Nannan
CHN
1:44.443
Q
2.
2
62
Mary GRACE
USA
1:44.525
Q
3.
3
42
Patrycja MALISZEWSKA
POL
1:44.691
4.
4
38
Viktoria DERGACA
LAT
1:46.344
5.
5
15
Lucie TEPLA
CZE
1:46.583
Race 130, Group 1 (8 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
7
Valerie MALTAIS
CAN
1:36.932
Q
2.
2
60
Katherine REUTTER-ADAMEK
USA
1:37.065
Q
3.
3
23
DARÁZS Rózsa
HUN
1:37.953
q
4.
4
26
Vera KATSOV
ISR
1:43.973
5.
5
58
Sofiia VLASOVA
UKR
1:49.518
Race 131, Group 1 (9 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
29
Arianna FONTANA
ITA
1:41.720
Q
2.
2
8
Valérie LAMBERT
CAN
1:42.114
Q
3.
3
32
Biba SAKURAI
JPN
1:42.118
4.
4
57
Olena PASHCHENKO
UKR
1:44.325
5.
5
45
Rita CSILIP
ROU
1:51.468
Race 132, Group 1 (10 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
10
KONG Xue
CHN
1:38.822
Q
2.
2
61
Alyson DUDEK
USA
1:39.160
Q
3.
3
21
Charlotte GILMARTIN
GBR
1:39.685
q
4.
4
53
Tatiana ZIMOVÁ
SVK
1:40.768
5.
5
2
Eva WALCH
AUT
1:51.277
Race 133, Group 1 (11 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
24
HEIDUM Bernadett
HUN
1:39.411
Q
2.
2
30
Debora SECCHI
ITA
1:40.441
Q
3.
3
4
Annabel DE CLEER
BEL
1:41.439
4.
4
12
Wei LIN
TPE
1:45.280
5.
5
46
Ildikó SZÉKELY
ROU
1:46.137
Race 134, Group 1 (12 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
37
PARK Seung-Hi
KOR
1:38.464
Q
2.
2
25
KESZLER Andrea
HUN
1:40.367
Q
3.
3
49
Ilsiyar SHARAFUTDINOVA
RUS
1:41.401
4.
4
41
Lisanne HUISMAN
NED
1:41.898
5.
5
43
Natalia GRAJCAR
POL
2:07.383
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters